Ostatnim wakacyjnym wydarzeniem organizowanym przez GBP był rajd rowerowy. W piękny gorący dzień 29 sierpnia grupa czytelników wraz z bibliotekarzami wyruszyła spod Gminnej Biblioteki Publicznej w Pawonkowie i udała się w stronę Skrzydłowic. Następnie w Gwoździanach dołączyło jeszcze kilka osób i razem zwiedzano zabytkowy kościół i jego otoczenie. Pani Jadwiga Kukowka opowiedziała uczestnikom rajdu interesującą historię powstania parafii i kościółka. Kolejną miejscowością na trasie rajdu były Łagiewniki Wielkie. Tam była okazja, dzięki uprzejmości Pani Róży, odwiedzenia Regionalnej Izby Pamięci i Tradycji, w której wszystkich zainteresowały zgromadzone przedmioty i dokumenty z minionych lat. Była to też ciekawa lekcja historii.
21 sierpnia GBP zorganizowała w świetlicy w Pawonkowie noc filmową. Około 40 osób do późnych godzin nocnych oglądało 3 filmy : Jak wytresować smoka 3, Chłopiec z burzy, Krzysiu, gdzie jesteś? W przerwie między seansami był czas na posiłek i wesołe rozmowy. Rano po zjedzeniu śniadania oglądano film Mia i biały lew, po którym wszyscy wrócili do domów. Była to bardzo miło i sympatycznie spędzona noc.
26 lipca po raz kolejny odwiedzili Pawonków aktorzy Studia Teatralnego SZTUKA, tym razem ze spektaklem opartym na motywach utworu Janiny Porazińskiej pt: Kozucha Kłamczucha. Historia o niesfornej Kózce, mimo że pokazana w sposób wesoły i zabawny uczyła prawdomówności, umiejętności wybaczania i prawdziwej przyjaźni. Dzieci miały możliwość wystąpienia razem z aktorami w tańcu góralskim. Widownia brała również czynny udział w przedstawieniu poprzez rozmowę z Gospodynią i Zozulką oraz wymyślając nowe imię dla Kozy. Scenografia, stroje i muzyka wprowadziła wszystkich w klimat Podhala. Na przedstawienie przybyło około 60 osób.
W czasie lipcowych literackich podróży młodzi czytelnicy razem zwiedzili Polskę, państwa: Europy, Afryki, Ameryki i Azji. Wspólnie wyszukiwano ciekawostek na temat zabytków i geografii różnych krajów, korzystano przy tym z książek i internetu. Wysłuchano wielu opowiadań, wierszy, legend np. Bajki o Wiśle, Lew w Paryżu, Legendy o chińskim smoku czy fragmentów: Pyzy na polskich dróżkach, W pustyni i w puszczy i Afryki Kazika. Uczestnicy zajęć chętnie też wykonywali różne prace plastyczne np.: laleczki Pyzy, wazoniki i koszyczki ozdobione ludowymi wzorami, koralikowe podstawki, portrety Chinki czy afrykańskie pejzaże. Był też czas na zabawy i gry planszowe oraz rozwiązywanie quizów czy zagadek. W sierpniu na warsztatach plastycznych powstały wełniane stworki- potworki, obrazki malowane na szkle i ekologiczne sowy. W czasie spotkań w bibliotece wszyscy dobrze się bawiąc rozwijali swoje umiejętności plastyczne oraz poszerzali wiedzę o świecie i literaturze.
19 lipca ponad 30 osób wzięło udział w zajęciach plastycznych zorganizowanych przez GBP w świetlicy w Pawonkowie. Uczestnicy warsztatów poznali metodę malowania na wodzie i przenoszenia wyjątkowych wzorów i kształtów na przedmioty. Taka technika ozdabiania wywodzi się ze starożytnej sztuki ebru. Każda osoba wybierała kolory farb i samodzielnie tworzyła niezwykłe wzory na wodzie, którymi już przy pomocy instruktorów ozdabiała doniczki. Następnie sadzono w nich kwiatki. Powstało wiele wyjątkowych i barwnych prac, którymi wszyscy uczestnicy zajęć udekorowali swoje domy.
11 lipca w świetlicy w Pawonkowie ponad 120 osób wzięło udział w spotkaniu z teatrem. Barwne, piękne kostiumy, elementy dekoracji oraz orientalna muzyka wprowadziły dzieci w zaczarowany świat baśni "Lampa Aladyna". Widzowie brali czynny udział w przedstawieniu poprzez robienie zakupów, sprzątanie perskiego bazaru oraz wykonanie w czarnych pelerynach tańca nietoperzy. Humorystyczne przedstawienie losów głównych bohaterów często wywoływało na widowni salwy śmiechu. Na zakończenie aktorzy zostali nagrodzeni gromkimi brawami.
Od 24 czerwca do 26 lipca oraz od 19 sierpnia do 30 sierpnia, w każdy poniedziałek, środę i piątek od godz.11.00 do 14.00 zapraszamy na zajęcia czytelniczo - plastyczne pt.: LITERACKIE PODRÓŻE
24, 26, 28 czerwca - PODRÓŻE PO POLSCE, wspólne czytanie, prace plastyczne gry i zabawy, teatrzyk kamishibai
1 ,3, 5 lipca - PODRÓŻE PO EUROPIE, wyszukiwanie informacji i ciekawostek, prace plastyczne, gry i zabawy, nauka zwrotów grzecznościowych
8,10,12 lipca - PODRÓŻE PO AFRYCE , wspólne czytanie, prace plastyczne, gry i zabawy, zaplatanie warkoczy
15, 17 lipca - PODRÓŻE PO AZJI , wspólne czytanie, prace plastyczne, gry i zabawy, 19 lipca warsztaty ( obowiązują zapisy) w świetlicy
22, 24, 26 lipca - PODRÓŻE PO AMERYCE , indiańska wioska , gry i zabawy
Przed Wielkanocą w Bibliotece w Pawonkowie odbyły się warsztaty plastyczne. Uczestnicy wykonali wiele pięknych dekoracji: malowali pisanki, metodą decoupage ozdabiali drewniane jajka i zajączki. Przepiękne ozdoby wszyscy chętnie zabierali do domu.
W lutym, w miesiącu w którym obchodzimy Dzień Zakochanych dzieci z Przedszkola w Pawonkowie wzięły udział w konkursie plastycznym pt.: "Walentynka dla ulubionej postaci bajkowej". Wśród wszystkich prac wyróżniono te najbardziej pomysłowe i wymagające samodzielnej pracy. Każde dziecko otrzymało nagrodę książkową i dyplom. Serdecznie gratulujemy i dziękujemy za udział.
Podczas ferii wszyscy pragnący aktywnie spędzić ten czas, uczestniczyli w zajęciach organizowanych przez GBP w Pawonkowie i LCSK w Lisowicach. Z okazji Walentynek na zajęciach literacko - plastycznych czytano wiersze i rymowanki o miłości oraz wykonano kartki walentynkowe, a metodą decoupage ozdabiano serca - zawieszki. Chętnie grano też w gry planszowe i słowne.Odbyły się warsztaty w ramach Zimowego Klubu Twórczego prowadzonego przez Panią Katarzynę Kozę. Na pierwszych zajęciach dzieci wykonały bardzo pomysłowe kule dekoracyjne , a na drugich uczyły się robić makaron. Zainteresowane osoby uczestniczyły w spotkaniu z trenerem psów, balu karnawałowym, nocy filmowej oraz przedstawieniu teatru lalkowego. Więcej informacji o tych imprezach na http://lcsklisowice.blogspot.com/
30 listopada chętne dzieci wzięły udział w wieczorze andrzejkowym w bibliotece w Pawonkowie. W części warsztatowej p. Katarzyna zrobiła z uczestnikami kolorowe, pachnące świeczki. Po stopieniu parafiny, zabarwialiśmy ją i przelewaliśmy do słoiczków
"Mądrość musisz sam z siebie, własną dobyć pracą."
Adam Mickiewicz