28 lipca biblioteka prowadziła warsztaty plastyczne w czasie corocznego Pikniku z Lisem. Również podczas spotkania z radiem - Odlotowe Radio Katowice 3 sierpnia Pani Bibliotekarka wraz z Panią Kierownik LCSK w Lisowicach prowadziły zajęcia dla dzieci.
W wakacyjne środy i piątki biblioteka w Lisowicach przygotowała dla młodych czytelników zajęcia plastyczno-techniczne.
Pierwsze spotkanie rozpoczęło się od spaceru wokół budynku biblioteki, podczas którego dzieci zbierały różne rośliny. Następnie wyszukiwano nazwy zebranych kwiatów i ziół w atlasach i przewodnikach. Później starannie wysuszone rośliny dzieci wklejały do zeszytów. Każdy uczestnik na koniec dwudniowych zajęć mógł pochwalić się pięknym wakacyjnym zielnikiem. Na następne spotkanie dzieci przyniosły swoje klocki, korzystały też z puzzli i klocków przygotowanych w bibliotece. Przez dwie godziny dzieci wykazywały się pomysłowością i kreatywnością w układaniu różnych budowli. Podczas zabawy uczono się też dzielenia i współdziałania. W czasie kolejnych zajęć dzieci wykonywały ozdobne papierowe piórka na patyczku. Każdy z uczestników stworzył swoją paletę barw, którą pokolorował piórka. Gotową ozdobę każde dziecko mogło zabrać i powiesić w swoim pokoju.
Podczas sierpniowych spotkań w bibliotece dzieci przygotowały prezentację o Lisowicach. Wykorzystały w niej zdjęcia zrobione wcześniej na wycieczce ulicami miejscowości. Prezentację obejrzeli uczestnicy rajdu „Odjazdowy bibliotekarz”, którzy w ten sposób dowiedzieli się co warto w Lisowicach zobaczyć i zwiedzić.
Na kolejnym spotkaniach dzieci wykonały ozdobne miseczki z masy piaskowej. Dużo frajdy i zabawy było również podczas wykonywania warzywnych cudaków –zwierzaków. Chętnie zrobiono też sałatkę warzywno-owocową, która bardzo wszystkim smakowała. Spotkanie na zakończenie wakacji było bardzo wesołe i radosne. Dzieci brały udział w różnych zabawach, które też same wymyślały. Były też wakacyjne niespodzianki i życzenia powodzenia w szkole od Pani Bibliotekarki.
Tekst: JP
„Poezja jeżeli ma być czymś, to koroną myślenia,
a nie azylem dla ubogich duchem.”