Facebook Gminna Biblioteka Publiczna w Pawonkowie
BIP Gminna Biblioteka Publiczna w Pawonkowie

Wyszukiwarka:

Kontrast: Wyświetl wersję podstawową stronyWyświetl wersję kontrastową strony
Czcionka: Ustaw normalny rozmiar czcionkiUstaw średni rozmiar czcionkiUstaw duży rozmiar czcionki
Odstępy: odstepy-literyodstepy-wiersze
Wyszukaj książkę w naszym księgozbiorze

Odkrywaj nowe światy poprzez książki

Budynek Biblioteki i Muzeum. Na pierwszym planie stoi wielka figura dinozaura

Otwarcie Biblioteki i Muzeum w Lisowicach

Wtorek 9 kwietnia 2024 17:05Czas czytania: 3 min.

Po ponad rocznej przerwie mamy zaszczyt serdecznie zaprosić szanowanych mieszkańców do odwiedzania Filii w Lisowicach i korzystania z jej oferty ☺️
W marcu miało miejsce wyczekiwane otwarcie Biblioteki i Muzeum Paleontologiczne w Lisowicach.
Inwestycja pn. „Przebudowa budynku Filii w Lisowicach wraz z montażem windy” została dofinansowana kwotą 2 223 750 zł w ramach Kierunku interwencji 2.1 „Infrastruktura bibliotek 2021-2025", Priorytet 2 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z budżetu państwa.

Podczas tego uroczystego wydarzenia został odczytany list gratulacyjny Zastępcy Dyrektora Instytutu Książki Pana Krzysztofa Koehlera, który szczególnie podkreślił takie role biblioteki jak: aktywizacja i integracja mieszkańców oraz troska o wyjątkowe lokalne dziedzictwo.
Tak duża inwestycja wymagała wkładu własnego, wsparcia i pomocy,  za które podziękowano Pani Wójt Joannie Wons-Kleta, Radzie Gminy Pawonków oraz pracownikom Urzędu Gminy.
Podziękowano szczególnie wszystkim mieszkańcom, którzy przyczynili się do powstania budynku, zajmowanego obecnie przez Filię w Lisowicach, szczególnie panu Markowi Błyszczowi za przyczynienie się do stworzenia wystawy paleontologicznej. Za wkład merytoryczny i współpracę przy realizacji projektu podziękowano paleontologom, obecnemu na uroczystości prof. Tomaszowi Sulejowi oraz dr. Grzegorzowi Niedźwiedzkiemu, którzy byli pierwszymi odkrywcami miejscowych wykopalisk paleontologicznych. Podziękowano także Dyrektorowi Instytutu Paleobiologii PAN prof. Jarosławowi Stolarskiemu za pomoc, współpracę i udostępnienie eksponatów. Wystawa została rozbudowana o salę geologii, do której powstania przyczynił się dr Piotr Wojtulek, za co też mu serdecznie podziękowano.
Realizacja projektu wymagała też bardzo dużego zaangażowania pracowników placówki Jolanty Piosek, Anny Majowskiej i Danuty Zając.
Już wcześniej przy okazji wizytacji parafii Lisowice, dzięki uprzejmości i staraniom Księdza Proboszcza Rafała Wyleżoł, nasza biblioteka miała zaszczyt gościć Biskupa Diecezji Gliwickiej ks. Sławomira Odera. Podczas tych wyjątkowych odwiedzin Filia w Lisowicach została poświęcona, za co jesteśmy bardzo wdzięczni.

Dzięki realizacji zadania zlikwidowane zostały bariery architektoniczne, szczególnie utrudniające dotąd dostęp do placówki osobom z niepełnosprawnościami. Dobudowano windę, zamontowane zostały tyflomapy i oznakowania ułatwiające poruszanie się po budynku, a jako udogodnienia dla osób niedosłyszących zainstalowano pętlę indukcyjną w sali konferencyjnej i w kasie.
Wnętrza zyskały nowy układ pomieszczeń o zarówno przyjemnym jak i nowoczesnym wystroju i wyposażeniu. W zmodernizowanej bibliotece powstała wypożyczalnia z wydzieloną strefą dla dzieci i młodzieży, czytelnia, pokój seniora, sala konferencyjna. Wydzielenie przestrzeni dla różnych grup wiekowych ułatwi przygotowanie dla użytkowników specjalnej oferty kulturalnej i usługowej mającej rozwijać ich pasje, zainteresowania, kreatywność i wyobraźnię. Zakupiony w ramach projektu nowy sprzęt komputerowy oraz roboty edukacyjne zapewnią mieszkańcom, zarówno dzieciom jak i dorosłym, lepszy dostęp do nowych technologii. W ramach szerokiej oferty bibliotecznej nową propozycją będą zajęcia z kodowania i programowania.
Dzisiejsza biblioteka jest nie do poznania, bowiem jest połączeniem nowoczesnej wypożyczalni pełnej najnowszych książek z przestronną i jasną czytelnią. Ponadto główna wypożyczalnia zyskała strefę dedykowaną najmłodszym czytelnikom, w której można się pobawić, poczytać i odpocząć w przyjemnej atmosferze.

Również inne pomieszczenia zostały odnowione i doposażone jak np. pokój seniora, czy sala na piętrze, w której dzięki nowoczesnym sprzętom multimedialnym będzie można organizować zarówno konferencje, wydarzenia kulturalne i rekreacyjne. Zaplecze kuchenne także zostało wyposażone w sprzęt, który usprawni organizowanie każdej z imprez.

Przy okazji przebudowy ekspozycja paleontologiczna została przeniesiona z pomieszczeń piwnicznych do nowozaaranżowanych sal. Obecnie wystawa jest multimedialna, nowoczesna i przyjazna dla każdego odbiorcy. Podczas zwiedzania każdy znajdzie coś ciekawego dla siebie.
Dzięki realizacji zadania Filia w Lisowicach stała się miejscem dostępnym dla wszystkich, atrakcyjnym, zachęcającym do korzystania ze zbiorów i oferowanych usług, popularyzującym wiedzę o początkach życia na Ziemi oraz wspaniałym miejscem nauki poprzez zabawę.

 

Wypożyczalnia. Na środku stoi biurko a z lewej strony są komputery i kącik dla dzieci.Czytelnia. Na środku stoją stoliki z krzesełkami, pod ścianą stoi biurko a na ścianie wisi telewizor.Wójt Gminy Pawonków Joanna Wons -Kleta i Dr Piotr Wojtulek w muzeum na tle szkieletu smoka.Na otwarciu Dyrektor Biblioteki wręcza podziękowanie Panu Markowi Błyszczowi.Z przodu Dyrektor Biblioteki wręcza kwiaty Dr Piotrowi Wojtulkowi. Z tyłu siedza uczestnicy otwarcia muzeum.Uczestnicy otwarcia muzeum oglądają eksponaty.Uczestnicy otwarcia muzeum oglądają eksponaty.Uczestnicy otwarcia muzeum oglądają eksponaty. Za nimi stoi rekonstrukcja szkieletu dinozaura.szkielet Smoka wawelskiego z otwartą paszczą w tle inny dinozaur.Przy stole w bibliotece siedzą Ks. Biskup Sławomir Oder, Wójt Gminy Pawonków Joanna Wons-Kleta oraz Dyrektor Biblioteki Klaudia Kubica i Pani bibliotekarka.Prof Tomasz Sulej wygłasza przed uczestnikami otwarcia muzeum prelekcję.W bibliotece stoją Ks. Biskup Sławomir Oder,  Ksiądz Proboszcz Rafał Wyleżoł, Wójt Gminy Pawonków Joanna Wons -Kleta oraz Dyrektor GBP Kubica Klaudia.Dyrektor GBP Klaudia Kubica wręcza podziękowanie prof. Tomaszowi Sulejowi.Uczestnicy otwarcia muzeum oglądają salę geodezji.Sala skarbów Ziemi.Na gablocie stoi sylwetka celofyza a w gablocie obok są jego odciski.Strefa Młodego Czytelnika w bibliotece na środku stoi regał z książkami obok znajduje się biurko z komputerem oraz pufki do siedzenia.W sali stoją stoły oraz krzesełka.W pokoju seniora znajdują się stoliki z krzesełkami, biurko, komputer oraz szafa.Nprcz-belka-ik-kolor-rgb

Utworzony: Wtorek 9 kwietnia 2024 17:16:23 przez: Klaudia Kubica

Ilość wyświetleń: 50

NASZE POLECAJKI

Nie wiesz co przeczytać? 
Zdaj się na nas my się na tym znamy!
Katalog ON-LINE
Rymowanki logopedyczne

Rymowanki logopedyczne

Agnieszka Wiatrowska

Wypożycz

Królik i Misia
gwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdka

Królik i Misia

Julian Gough

Wypożycz

Kto mieszka w lesie
gwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdka

Kto mieszka w lesie

Anita Głowińska

Wypożycz

Słodko - gorzkie lato
gwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdka

Słodko - gorzkie lato

Vivian Siobhan

Wypożycz

Królestwo Kanciarzy
gwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdka

Królestwo Kanciarzy

Leigh Bardugo

Wypożycz

Vicious Nikczemni

Vicious Nikczemni

Schwab V.E.

Wypożycz

Wyspa Alice
gwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdka

Wyspa Alice

Daniel Sánchez-Arévalo

Wypożycz

Położna z Auschwitz
gwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdka

Położna z Auschwitz

Magda Knedler

Wypożycz

Tajemnica broszki z opalu
gwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdka

Tajemnica broszki z opalu

Fergus Hume

Wypożycz

KSIĄŻKA,KULTURA,KREATYWNOŚĆ,KONCENTRACJAKULTURA,KREATYWNOŚĆ,KONCENTRACJA,KSIĄŻKAKREATYWNOŚĆ,KONCENTRACJA,KSIĄŻKA,KULTURAKONCENTRACJA,KSIĄŻKA,KULTURA,KREATYWNOŚĆ
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Instytut Książki
Muzeum Paleontologiczne w Lisowicach
Biblioteka Narodowa
Gmina Pawonków
Gminna Biblioteka Publiczna w Pawonkowie

ZAPRASZAMY DO NASZYCH BIBLIOTEK

Niech Cię pochłonie dobra książka

Gminna Biblioteka Publiczna w Pawonkowie
ul. Zawadzkiego 7

Telefon: 34 353 40 85

Poniedziałek-Piątek
10:00-17:00
Filia w Gwoździanach
ul. Lubliniecka 5

Telefon: 34 373 61 07

Poniedziałek 11:00-15:00
Środa 11:00-15:00
Czwartek 12:00-17:00
Piątek 12:00-17:00
Filia w Kośmidrach
ul. Lubliniecka 50

Telefon: 34 373 61 01

Poniedziałek 12:00-18:00
Środa 12:00-18:00
Piątek 12:00-18:00
Filia w Lisowicach
ul. Mickiewicza 20

Telefon: 34 373 61 06

Poniedziałek 11:00-16:00
Środa 15:00-20:00
Czwartek 12:00-16:00
Piątek 13:00-19:00
Sobota 9:00-13:00
Filia w Łagiewnikach Małych

Telefon: 34 373 61 02

Wtorek 11:00-16:00
Środa 12:00-17:00
Czwartek 11:00-16:00
Piątek 15:00-19:00
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich

 

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:

Europa inwestująca w obszary wiejskie”. 

 
Operacja pn. „Utworzenie Biblioteki 4K: książka, kultura, kreatywność, koncentracja”  mająca na celu „wzmocnienie kapitału społecznego i stworzenie miejsca integracji społecznej poprzez utworzenie Biblioteki 4K w Pawonkowie” współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.