Facebook Gminna Biblioteka Publiczna w Pawonkowie
BIP Gminna Biblioteka Publiczna w Pawonkowie

Wyszukiwarka:

Kontrast: Wyświetl wersję podstawową stronyWyświetl wersję kontrastową strony
Czcionka: Ustaw normalny rozmiar czcionkiUstaw średni rozmiar czcionkiUstaw duży rozmiar czcionki
Odstępy: odstepy-literyodstepy-wiersze
Wyszukaj książkę w naszym księgozbiorze

Odkrywaj nowe światy poprzez książki

1 września 20231 min.18

Gwoździany - zakończenie zajęć wakacyjnych.

Wakacyjne zajęcia literacko-plastyczne w bibliotece w Gwoździanach już za nami.
W środę poznaliśmy bliżej postać Wisławy Szymborskiej (patronki roku) w oparciu o książkę Michała Rusinka "Szalik: o Wisławie Szymborskiej dla dzieci". Na podstawie wiersza "Nic dwa razy" wykonaliśmy piękne róże z papieru i masy plastycznej.
Na zakończenie były zabawy oraz różne pyszności
Dziękujemy wytrwałym za udział w wakacyjnych spotkaniach

Filia w Gwoździanach

Gwoździany - zakończenie zajęć wakacyjnych.

24 sierpnia 20231 min.23

Wakacyjne zajęcia w Gwoździanach

Kolejne zajęcia literacko-plastyczne w bibliotece w Gwoździanach to kontynuacja tematu o kosmosie, podczas których powstały latające rakiety metodą origami oraz zakładki do książek z Mikołajem Kopernikiem (patronem roku), świetną zabawą okazały się celne rzuty do "czarnej dziury". Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy znawcy kosmosu.
Następnie dzieci wysłuchały opowiadania o snach z książki pt. "Dżungla snów" Anny Knakkergaard. Wykonano "łapacze snów", które ozdobiono w pióra, koraliki, cekiny i inne cudeńka, by łapać nocne mary.

Filia w Gwoździanach

Wakacyjne zajęcia w Gwoździanach

1 sierpnia 20231 min.42

Gwoździany - wakacyjne zajęcia

W bibliotece w Gwoździanach oprócz plastycznych warsztatów patriotycznych zorganizowanych przez GBP w Pawonkowie w ramach projektu "Poznaj bliżej polskie symbole narodowe", odbywały się również literacko-plastyczne zajęcia dla dzieci.
W poniedziałek dzieci wysłuchały bajek "Małpa w kąpieli" oraz "Paweł i Gaweł" autorstwa Aleksandra Fredry, tegorocznego patrona roku.
Następnie wykonały łódki z kolorowymi żaglami.
Na środowych warsztatach uczestnicy poznali kilka ciekawostek o gofrach m.in. skąd pochodzą. Następnie samodzielnie przygotowali lemoniadę oraz ciasto na gofry. W oczekiwaniu na wypiek dzieci tańczyły słynną "Belgijkę".
Pysznych pomysłów do ozdoby gofrów było wiele.
Nasz "Dzień belgijski" w bibliotece minął miło, słodko i wesoło.
 

Filia w Gwoździanach

Gwoździany - wakacyjne zajęcia

23 czerwca 20231 min.54

Dzień Ojca Gwoździany

Z okazji Dnia Ojca, podczas zajęć-literacko plastycznych w bibliotece w Gwoździanach uczestnicy wysłuchali opowiadania pt. "Wakacyjne opowieści "z serii Peppa Pig. Dzieci wykonały piękne laurki-serca i kolorowe kwiatki z papieru dla swoich Super TATUSIÓW.
Dziękujemy za udział w zajęciach

Filia w Gwoździanach

Dzień Ojca Gwoździany

1 czerwca 20231 min.63

Dzień Dziecka w Gwoździanach

Z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka p. bibliotekarka odwiedziła uczniów i przedszkolaków z ZSP filii w Gwoździanach.
W przedszkolu pani Jadwiga przeczytała "Wiersze dla dzieci" Marii Konopnickiej. Dzieci otrzymały tematyczne kolorowanki i słodkości.
Na dzieci odwiedzające w tym dniu bibliotekę również czekały niespodzianki

Filia w Gwoździanach

Dzień Dziecka w Gwoździanach

19 maja 20231 min.62

Światowy Dzień Pszczół w Gwoździanach

Z okazji Światowego Dnia Pszczół ,w ramach zajęć bibliotecznych w Gwoździanach, uczestnicy rozmawiali o ochronie pszczół i ich pożyteczności. W klimat zajęć wprowadziła dzieci książka "Pszczółka Mela". Następnie pomalowały farbami gipsowe figurki pszczółek i plastra miodu.
Z okazji zbliżającego się Dnia Matki, dzieci wykonały też piękne rożki z kolorowego papieru wypełnione kwiatami
Wszystkie prace powędrowały razem ze swoimi wykonawcami do ich domów

Filia w Gwoździanach

Światowy Dzień Pszczół w Gwoździanach

11 maja 20231 min.69

Tydzień Bibliotek w Gwoździanach

Na czwartkowym spotkaniu w bibliotece w Gwoździanach w ramach Tygodnia Bibliotek dyżurny przedszkolak wprowadził gości do środka. Dzieci z wielką radością zapoznały się z magicznym miejscem jakim jest biblioteka, miały też możliwość przejść między regałami i poznały poszczególne działy literatury oraz wysłuchały opowiadania pt. "Wizyta w bibliotece" -Masteau Clemensa.
Jednak największą niespodzianką i atrakcją był występ uczniów ZSP w Gwoździanach o bibliotece i książkach uwieńczony piękną piosenką-"Książka przyjaciółka". Były gry, zabawy i oczywiście nagrody.
Celem spotkania było zachęcenie dzieci do czytania książek i ukazanie biblioteki jako przyjaznego miejsca, w którym można przyjemnie spędzić czas.
Uczestnicy spotkania opuścili bibliotekę z uśmiechem na twarzy i drobnym upominkiem, ale przede wszystkim z obietnicą powrotu do biblioteki aby skorzystać z bogatej oferty literatury.

Filia w Gwoździanach

Tydzień Bibliotek w Gwoździanach

28 kwietnia 20231 min.68

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich w bibliotece w Gwoździanach

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich w bibliotece w Gwoździanach.
Czytanie książek spełnia bardzo ważną rolę; inspiruje, rozwija wyobraźnię, poprawia skupienie i koncentrację, poszerza wiedzę i redukuje stres.
Głównym tematem spotkania była budowa książki i różnice w jej wyglądzie. Uczniowie wykonali swoje pierwsze mini książeczki, zaprojektowali okładki oraz treść swoich prac z czego byli bardzo zadowoleni.

Filia w Gwoździanach

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich w bibliotece w Gwoździanach

21 kwietnia 20231 min.68

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci w Gwoździanach

Międzynarodowy Dzień Książki dla dzieci obchodzony jest 2 kwietnia - w rocznicę urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena (1805-1875).
Z tej okazji p. bibliotekarka Jadwiga odwiedziła dzieci z przedszkola ZSP filii w Gwoździanach. Celem spotkania było rozbudzenie i rozwijanie zainteresowań czytelniczych wśród najmłodszych. Dzieci poznały różnice w budowie i wyglądzie książek i obejrzały jedną z najpiękniejszych baśni Andersena "Calineczkę".
Przedszkolaki wykonały również swoje pierwsze mini książeczki z których byli bardzo dumni i zadowoleni.
Dziękujemy za miłe spotkanie.

Filia w Gwoździanach

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci w Gwoździanach

13 kwietnia 20231 min.119

Gwoździany - konkurs wielkanocny

W dniu 13.04.2023 roku w bibliotece w Gwoździanach został rozstrzygnięty wielkanocny konkurs plastyczny pt. "Moja kartka wielkanocna pisanka".
Głównym celem konkursu było zachęcenie dzieci do twórczego i kreatywnego działania.
Udział wzięło 9 uczniów. Nagrodzone zostały prace odznaczające się szczególną pomysłowością. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz symboliczne nagrody.
Laureaci konkursu to:
I miejsce - Filip Kukowka uczeń klasy II ZSP w Pawonkowie filii w Gwoździanach,
II miejsce - Amelia Kukowka uczennica klasy III ZSP w Pawonkowie,
III miejsce - Michalina Wolska uczennica klasy III ZSP w Pawonkowie.
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział.
 

Filia w Gwoździanach

Gwoździany - konkurs wielkanocny

31 marca 20231 min.92

Zajęcia literacko - plastyczne w Gwoździanach

Świata Wielkanocne są czasem wiary, nadziei i miłości. Jest to radosny okres, który kojarzy się z wiosną, pisankami, zajączkami i wielkanocnymi koszyczkami. Podczas zajęć literacko-plastycznych w bibliotece w Gwoździanach uczestnicy mieli okazję zapoznać się ze zwyczajami i tradycjami związanymi z Wielkanocą. Rozwijali swoje zdolności plastyczne, manualne oraz kreatywność, wykonując ozdoby wielkanocne. Powstały piękne stroiki świąteczne, jednak główną atrakcją spotkania były czekoladowe zajączki i pisanki. Dzieci same wypełniały ciekłą czekoladą foremki oraz ozdabiały swoje prace co sprawiło im wielką satysfakcję. 

Filia w Gwoździanach

Zajęcia literacko - plastyczne w Gwoździanach

30 marca 20231 min.69

Zajęcia wielkanocne w Gwoździanach

Czwartkowe odwiedziny przedszkolaków z ZSP w Gwoździanach miało na celu zapoznanie dzieci z tradycjami wielkanocnymi. Pani bibliotekarka przeczytała "Idzie wiosna, Wielkanoc tuż, tuż... " Barbary i Tomasza Piątkowskich, opowiadanie przestawione w formie teatrzyku obrazkowego Kamishibai.
Przedszkolaki z ciekawością oglądały przyniesione książki o wiośnie i Wielkanocy. Następnie wykonały konkursowe jajo wielkanocne, które ozdobiło przedszkolny kurnik. Każdy przedszkolak został nagrodzony za swoją piękną pracę.
 

Filia w Gwoździanach

Zajęcia wielkanocne w Gwoździanach

29 marca 20231 min.77

Tradycje wielkanocne - zajęcia biblioteczne

W środę odbyła się lekcja biblioteczna dla uczniów klas II i III ZSP w Gwoździanach. Głównym tematem były polskie tradycje wielkanocne.
Dzieci w skupieniu wysłuchały opowiadania teatrzyku Kamishibai Barbary i Tomasza Piątkowskich "Idzie wiosna, Wielkanoc tuż, tuż..." Z wielkim zainteresowaniem przeglądali też książki o polskich tradycjach związanych z wielkanocą.
Następnie wykonali ozdoby - stroiki wielkanocne z których byli bardzo dumni. Pani bibliotekarka ogłosiła konkurs plastyczny "Moja kartka wielkanocna - pisanka".
 

Filia w Gwoździanach

Tradycje wielkanocne - zajęcia biblioteczne

23 marca 20231 min.103

Szydełkowe ozdoby wielkanocne

W czwartkowe popołudnie w bibliotece w Gwoździanach spotkały się osoby zainteresowane robótkami na szydełku.
Pani Lidia zapoznała nas z podstawowymi ściegami szydełkowymi i pod jej fachowym okiem powstały nasze pierwsze piękne koronkowe ozdoby - jajka wielkanocne.
Satysfakcja z własnoręcznie wykonanego dzieła sprawiła nam naprawdę ogromną przyjemność.
Dziękujemy za fachowe prowadzenie zajęć.

Filia w Gwoździanach

Szydełkowe ozdoby wielkanocne

21 marca 20231 min.78

Światowy Dzień Poezji i pierwszy dzień wiosny

W czwartek z okazji Dnia Wiosny i Światowego Dnia Poezji, w bibliotece w Gwoździanach przedszkolaki oraz uczniowie klasy II i III wysłuchali wierszy Marii Konopnickiej "Podróż na bocianie" oraz "Parasol". Za pomocą teatrzyku Kamishibai obejrzeli opowiadania "Dwa ptaszki" Juliana Brudzewskiego oraz "Bajka o Wiśle" Magdaleny Zarębskiej. Opowiadanie "Groszki" tak bardzo lubiane przez najmłodszych pobudziło wyobraźnię dziecięcą i zaangażowanie do wspólnej zabawy. Końcowym etapem spotkania było wykonanie przez dzieci wiosennych boćków. Dziękujemy za wspaniałe spotkanie.

Filia w Gwoździanach

Światowy Dzień Poezji i pierwszy dzień wiosny

16 marca 20231 min.85

Dzień Pandy i św. Patryka

16 marca panda wielka obchodziła swoje święto. W bibliotece w Gwoździanach przybliżyliśmy dzieciom postać tego uroczego misia. Z książki "W krainie zwierząt" Andrzeja Trepka dowiedzieliśmy się gdzie żyją i czym się odżywiają te chronione niedźwiadki. Zajęcia zakończyliśmy pracą plastyczną, którą oczywiście była panda wspinająca się na drzewo i szukająca pysznych liści bambusa.
17 marca na całym świecie obchodzony jest Dzień Świętego Patryka. W tym dniu, podczas zajęć bibliotecznych, dzieci zapoznały się z legendą o Irlandzkim patronie oraz wykonały śliczne zielone kapelusze.

Filia w Gwoździanach

Dzień Pandy i św. Patryka
KSIĄŻKA,KULTURA,KREATYWNOŚĆ,KONCENTRACJAKULTURA,KREATYWNOŚĆ,KONCENTRACJA,KSIĄŻKAKREATYWNOŚĆ,KONCENTRACJA,KSIĄŻKA,KULTURAKONCENTRACJA,KSIĄŻKA,KULTURA,KREATYWNOŚĆ
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Instytut Książki
Muzeum Paleontologiczne w Lisowicach
Biblioteka Narodowa
Gmina Pawonków
Gminna Biblioteka Publiczna w Pawonkowie

ZAPRASZAMY DO NASZYCH BIBLIOTEK

Niech Cię pochłonie dobra książka

Gminna Biblioteka Publiczna w Pawonkowie
ul. Zawadzkiego 7

Telefon: 34 353 40 85

Poniedziałek-Piątek
10:00-17:00
Sobota 10:00-14:00
Filia w Gwoździanach
ul. Lubliniecka 5

Telefon: 34 373 61 07

Poniedziałek 11:00-15:00
Środa 11:00-15:00
Czwartek 12:00-17:00
Piątek 12:00-17:00
Filia w Kośmidrach
ul. Lubliniecka 50

Telefon: 34 373 61 01

Poniedziałek 12:00-18:00
Środa 10:00-16:00
Piątek 12:00-18:00
Filia w Lisowicach
ul. Mickiewicza 20

Telefon: 34 373 61 06

UWAGA: filia nieczynna z powodu remontu
Filia w Łagiewnikach Małych

UWAGA: działalność wstrzymana
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich

 

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:

Europa inwestująca w obszary wiejskie”. 

 
Operacja pn. „Utworzenie Biblioteki 4K: książka, kultura, kreatywność, koncentracja”  mająca na celu „wzmocnienie kapitału społecznego i stworzenie miejsca integracji społecznej poprzez utworzenie Biblioteki 4K w Pawonkowie” współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.