Uprzejmie informujemy, że w związku z wymianą sieci telefonicznej zmieniły się numery telefonów do urzędu. Aktualne numery znajdują się w zakładce kontakt.
Wyświetl kontaktyOdkrywaj nowe światy poprzez książki
Kończy się już rok 2021! Czas na podsumowanie naszych działań! Nie sposób wszystkiego opisać i pokazać na zdjęciach... Poniższa relacja to zaledwie ułamek z tego, co się wydarzyło!
Od roku 2021 Muzeum Paleontologiczne w Lisowicach stało się szóstą placówką wchodzącą w skład Gminnej Biblioteki Publicznej w Pawonkowie. Z tego też względu początkowe działania były skupione na przekazaniu placówki i ekspozycji, inwentaryzacji, rewitalizacji pomieszczeń, wyposażenia i sprzętu. Dokonano drobnych napraw, a następnie przygotowano usługę sprzedażową odpowiadającą współczesnym wymogom prawnym. Ponadto wyposażono sklepik w szeroki i atrakcyjny asortyment, gdzie obok standardowych pamiątek pojawiły się, specjalnie zaprojektowane: trzy rodzaje kubków związanych z tematyką wystawy, autorskie długopisy w sześciu kolorach oraz magnesy z wizerunkiem "Smoka wawelskiego" z Lisowic i "Lisowici bojani". W sprzedaży pojawiła się także książka dr hab. Tomasza Suleja.
Równocześnie zostali przeszkoleni nowi pracownicy w zakresie organizacji ruchu turystycznego: oprowadzanie po wystawie paleontologicznej i obsługi sprzętu kasowego. Wiele cennych wskazówek i informacji pracownicy zdobyli na spotkaniach z Panem dr hab. Tomaszem Sulejem – paleontologiem i odkrywcą lokalnych, skamieniałych skarbów, a także z Panem Markiem Błyszczem – dotychczasowym opiekunem ekspozycji.
Już wiosną tegoż roku cały zespół biblioteczny zaangażował się w pomoc przy organizacji festynu towarzyszącego corocznej imprezie ogólnokrajowej - Bieg Tropami Dinozaurów (głównymi organizatorami była Gmina Pawonków, SRSL, OSP Lisowice, GBP w Pawonkowie oraz niezawodni mieszkańcy Lisowic i okolic), który tym razem został podzielony na dwa odrębne wydarzenia. W samym biegu wzięło udział łącznie ok. 140 osób. Podczas festynu można było bezpłatnie zwiedzić muzeum, dla chętnych również z przewodnikiem. Oprócz tego zespół biblioteczny przygotował warsztaty bębniarskie, cały szereg zajęć plastycznych dla młodszego pokolenia oraz stoisko z darmową watą cukrową.
21 maja na terenie cegielni Lipie Śląskie oraz we wnętrzach muzeum był nagrywany film dokumentalny, podczas którego przeprowadzono wywiad z dr hab. Tomaszem Sulejem. Autorem przedsięwzięcia byli dr Dawid Myśliwiec i Adam Myśliwiec, którzy promują naukę na swoim kanale na You Tube, znanym pod nazwą Naukowy Bełkot. Film ukazał się jesienią bieżącego roku. Oczywiście został udostępniony, jak wiele innych materiałów i informacji, na nowopowstałym, muzealnym profilu facebook: https://www.facebook.com/Muzeum-Paleontologiczne-w-Lisowicach-108462648187920/?ref=pages_you_manage
Pod koniec czerwca oficjalnie rozpoczęto sezon turystyczny w Muzeum Paleontologicznym w Lisowicach. W sezonie letnim wystawę można było zwiedzać pięć dni w tygodniu, w tym w każdą niedzielę, co spotkało się z dużym zainteresowaniem. Przez całe WAKACJE muzeum odwiedziło 507 osób, z czego część stanowiły grupy zorganizowane, w szczególności odwiedzili nas m.in.:
Na początku września (05.09) zespół muzealny wziął udział w Jarmarku Rękodzieła przy lublinieckim MDK-u, podczas którego zaprezentowano bogatą ofertę warsztatową nie tylko dla najmłodszych, promując tym samym lisowicką placówkę. Szczególnie w tym przedsięwzięciu pomogli strażacy z OSP w Pawonkowie.
Wrzesień niewątpliwie był pod znakiem działań na rzecz rozpoczęcia projektu "Tropami dinozaurów" w ramach #ProgramuRównaćSzanse , przedsięwzięcia skierowanego do młodzieży. Działania są nadal w toku. Celem naszego projektu jest lepsze poznanie tożsamości lokalnej wynikającej z wartości odkryć paleontologicznych w naszej gminie. Równocześnie uczestnicy mają możliwość głębszego poznania siebie, swoich zalet i talentów. Ponadto działania w grupie rówieśników wzmacniają więzi i uczą umiejętności radzenia sobie z wyznaczonymi sobie celami. Jesteśmy BARDZO DUMNI z naszej młodzieży!
Jesienią odwiedziła muzeum grupa studentów geologii z Uniwersytetu Wrocławskiego pod przewodnictwem swoich wykładowców.
Wśród muzealnych gości pojawiła się również pisarka, Gabriela Anna Kańtor, autorka książek przedstawiających prawdziwe historie mające miejsce na terenach Śląska.
Muzeum Paleontologiczne w Lisowicach zostało dostrzeżone przez Organizację Turystyczną w Katowicach, dzięki czemu wzmianka o wystawie ukazała się na stronie tejże instytucji: https://slaskie.travel/.../muzea-tego-i-owego-czesc-druga
Niewątpliwie w okresie jesiennym wśród odwiedzających muzeum przeważały grupy zorganizowane. Od września do końca listopada oprowadziliśmy 263 osoby, co łącznie z wakacyjnymi turystami daje liczbę 770 zwiedzających. Ponadto grupy szkolne i przedszkolne po niezwykle absorbującym zwiedzaniu brały udział w godzinnych warsztatach dostosowanych do wieku uczestników.
Każdy kto odwiedził Muzeum Paleontologiczne w Lisowicach wracał zadowolony, a co poniektórzy nawet z entuzjastycznym zapałem, bo nie przypuszczali, że ten temat tak ich zainteresuje.
SERDECZNIE DZIĘKUJEMY za wszelką pomoc i wsparcie przy tworzeniu naszych działań!
Nie sposób wszystkich wymienić...
DZIĘKUJEMY wszystkim, którzy odwiedzili nasze muzeum!
Motywujecie nas swoją obecnością i wspaniałymi spotkaniami!
Niech Cię pochłonie dobra książka
Telefon: 34 353 40 85
Poniedziałek-PiątekTelefon: 34 373 61 07
Poniedziałek 11:00-15:00Telefon: 34 373 61 01
Poniedziałek 12:00-18:00Telefon: 34 373 61 06
UWAGA: filia nieczynna z powodu remontu