Facebook Gminna Biblioteka Publiczna w Pawonkowie
BIP Gminna Biblioteka Publiczna w Pawonkowie

Wyszukiwarka:

Kontrast: Wyświetl wersję podstawową stronyWyświetl wersję kontrastową strony
Czcionka: Ustaw normalny rozmiar czcionkiUstaw średni rozmiar czcionkiUstaw duży rozmiar czcionki
Odstępy: odstepy-literyodstepy-wiersze
Wyszukaj książkę w naszym księgozbiorze

Odkrywaj nowe światy poprzez książki

Muzeum Paleontologiczne w Lisowicach w 2021 roku

Czwartek 30 grudnia 2021 17:11Czas czytania: 4 min.

Kończy się już rok 2021! Czas na podsumowanie naszych działań! Nie sposób wszystkiego opisać i pokazać na zdjęciach... Poniższa relacja to zaledwie ułamek z tego, co się wydarzyło!

MUZEUM PALEONTOLOGICZNE W LISOWICACH W 2021 ROKU

Od roku 2021 Muzeum Paleontologiczne w Lisowicach stało się szóstą placówką wchodzącą w skład Gminnej Biblioteki Publicznej w Pawonkowie. Z tego też względu początkowe działania były skupione na przekazaniu placówki i ekspozycji, inwentaryzacji, rewitalizacji pomieszczeń, wyposażenia i sprzętu. Dokonano drobnych napraw, a następnie przygotowano usługę sprzedażową odpowiadającą współczesnym wymogom prawnym. Ponadto wyposażono sklepik w szeroki i atrakcyjny asortyment, gdzie obok standardowych pamiątek pojawiły się, specjalnie zaprojektowane: trzy rodzaje kubków związanych z tematyką wystawy, autorskie długopisy w sześciu kolorach oraz magnesy z wizerunkiem "Smoka wawelskiego" z Lisowic i "Lisowici bojani". W sprzedaży pojawiła się także książka dr hab. Tomasza Suleja.

Równocześnie zostali przeszkoleni nowi pracownicy w zakresie organizacji ruchu turystycznego: oprowadzanie po wystawie paleontologicznej i obsługi sprzętu kasowego. Wiele cennych wskazówek i informacji pracownicy zdobyli na spotkaniach z Panem dr hab. Tomaszem Sulejem – paleontologiem i odkrywcą lokalnych, skamieniałych skarbów, a także z Panem Markiem Błyszczem – dotychczasowym opiekunem ekspozycji.

Już wiosną tegoż roku cały zespół biblioteczny zaangażował się w pomoc przy organizacji festynu towarzyszącego corocznej imprezie ogólnokrajowej - Bieg Tropami Dinozaurów (głównymi organizatorami była Gmina Pawonków, SRSL, OSP Lisowice, GBP w Pawonkowie oraz niezawodni mieszkańcy Lisowic i okolic), który tym razem został podzielony na dwa odrębne wydarzenia. W samym biegu wzięło udział łącznie ok. 140 osób. Podczas festynu można było bezpłatnie zwiedzić muzeum, dla chętnych również z przewodnikiem. Oprócz tego zespół biblioteczny przygotował warsztaty bębniarskie, cały szereg zajęć plastycznych dla młodszego pokolenia oraz stoisko z darmową watą cukrową.

21 maja na terenie cegielni Lipie Śląskie oraz we wnętrzach muzeum był nagrywany film dokumentalny, podczas którego przeprowadzono wywiad z dr hab. Tomaszem Sulejem. Autorem przedsięwzięcia byli dr Dawid Myśliwiec i Adam Myśliwiec, którzy promują naukę na swoim kanale na You Tube, znanym pod nazwą Naukowy Bełkot. Film ukazał się jesienią bieżącego roku. Oczywiście został udostępniony, jak wiele innych materiałów i informacji, na nowopowstałym, muzealnym profilu facebook: https://www.facebook.com/Muzeum-Paleontologiczne-w-Lisowicach-108462648187920/?ref=pages_you_manage 

Pod koniec czerwca oficjalnie rozpoczęto sezon turystyczny w Muzeum Paleontologicznym w Lisowicach. W sezonie letnim wystawę można było zwiedzać pięć dni w tygodniu, w tym w każdą niedzielę, co spotkało się z dużym zainteresowaniem. Przez całe WAKACJE muzeum odwiedziło 507 osób, z czego część stanowiły grupy zorganizowane, w szczególności odwiedzili nas m.in.:

  • naukowcy z Uniwersytetu Opolskiego (dr hab., prof. UO Adam Bodzioch, dr Mateusz Antczak) wraz z grupą profesorów i studentów z BVP Field School z Belgii; przy tej samej okazji odwiedził nas paleontolog - dr Kamil Gruntmejer (UAM i UO),
  • Szkolny Klub Rowerowo - Historyczny przy ZS w Kochanowicach,
  • grupa rowerowa z Katowic,
  • uczestnicy rajdu rowerowego Odjazdowy bibliotekarz z Pawonkowa,
  • półkolonia z Łagiewnik Wielkich,
  • studenci biorący udział w wykopaliskach paleontologicznych w Miedarach (dr Mateusz Tałada, Instytut Biologii Ewolucyjnej UW) oraz w Krasiejowie (doktorant Wojciech Pawlak, Instytut Biologii Ewolucyjnej UW),
  • ekipa filmowa pod przewodnictwem Szymona Górnickiego – paleontologa i paleoartysty. Wakacyjną atrakcją były dwie wyprawy paleontologiczne do Miedar i Krasiejowa, podczas których grupa dzieci i młodzież zapoznała się z pracą paleontologa oraz miała wyjątkową okazję samodzielnie szukać skamieniałych skarbów pod czujnym okiem studentów.


Na początku września (05.09) zespół muzealny wziął udział w Jarmarku Rękodzieła przy lublinieckim MDK-u, podczas którego zaprezentowano bogatą ofertę warsztatową nie tylko dla najmłodszych, promując tym samym lisowicką placówkę. Szczególnie w tym przedsięwzięciu pomogli strażacy z OSP w Pawonkowie.

Wrzesień niewątpliwie był pod znakiem działań na rzecz rozpoczęcia projektu "Tropami dinozaurów" w ramach #ProgramuRównaćSzanse , przedsięwzięcia skierowanego do młodzieży. Działania są nadal w toku. Celem naszego projektu jest lepsze poznanie tożsamości lokalnej wynikającej z wartości odkryć paleontologicznych w naszej gminie. Równocześnie uczestnicy mają możliwość głębszego poznania siebie, swoich zalet i talentów. Ponadto działania w grupie rówieśników wzmacniają więzi i uczą umiejętności radzenia sobie z wyznaczonymi sobie celami. Jesteśmy BARDZO DUMNI z naszej młodzieży!

Jesienią odwiedziła muzeum grupa studentów geologii z Uniwersytetu Wrocławskiego pod przewodnictwem swoich wykładowców.
Wśród muzealnych gości pojawiła się również pisarka, Gabriela Anna Kańtor, autorka książek przedstawiających prawdziwe historie mające miejsce na terenach Śląska.

Muzeum Paleontologiczne w Lisowicach zostało dostrzeżone przez Organizację Turystyczną w Katowicach, dzięki czemu wzmianka o wystawie ukazała się na stronie tejże instytucji: https://slaskie.travel/.../muzea-tego-i-owego-czesc-druga
Niewątpliwie w okresie jesiennym wśród odwiedzających muzeum przeważały grupy zorganizowane. Od września do końca listopada oprowadziliśmy 263 osoby, co łącznie z wakacyjnymi turystami daje liczbę 770 zwiedzających. Ponadto grupy szkolne i przedszkolne po niezwykle absorbującym zwiedzaniu brały udział w godzinnych warsztatach dostosowanych do wieku uczestników.

Każdy kto odwiedził Muzeum Paleontologiczne w Lisowicach wracał zadowolony, a co poniektórzy nawet z entuzjastycznym zapałem, bo nie przypuszczali, że ten temat tak ich zainteresuje.

SERDECZNIE DZIĘKUJEMY za wszelką pomoc i wsparcie przy tworzeniu naszych działań!
Nie sposób wszystkich wymienić...

DZIĘKUJEMY wszystkim, którzy odwiedzili nasze muzeum!
Motywujecie nas swoją obecnością i wspaniałymi spotkaniami!

Utworzony: Piątek 21 stycznia 2022 17:26:56 przez: Mirosław Włodarczyk

Ilość wyświetleń: 178

NASZE POLECAJKI

Nie wiesz co przeczytać? 
Zdaj się na nas my się na tym znamy!
Katalog ON-LINE
Jadzia pętelka: idzie na piknik
gwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdka

Jadzia pętelka: idzie na piknik

Barbara Supeł

Wypożycz

Pucio i ćwiczenia z mówienia: czyli nowe słowa i zdania
gwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdka

Pucio i ćwiczenia z mówienia: czyli nowe słowa i zdania

Marta Galewska-Kustra

Wypożycz

Pucio mówi dobranoc
gwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdka

Pucio mówi dobranoc

Marta Galewska-Kustra

Wypożycz

Najsłabsze ogniwo
gwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdka

Najsłabsze ogniwo

Robert Małecki

Wypożycz

Najsłabsze ogniwo
gwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdka

Najsłabsze ogniwo

Robert Małecki

Wypożycz

Najsłabsze ogniwo
gwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdka

Najsłabsze ogniwo

Robert Małecki

Wypożycz

Narzeczone chopina
gwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdka

Narzeczone chopina

Magda Knedler

Wypożycz

Uwikłana
gwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdka

Uwikłana

Alicja Sinicka

Wypożycz

Kawiarnia pełna marzeń
gwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdka

Kawiarnia pełna marzeń

Agnieszka Lis

Wypożycz

KSIĄŻKA,KULTURA,KREATYWNOŚĆ,KONCENTRACJAKULTURA,KREATYWNOŚĆ,KONCENTRACJA,KSIĄŻKAKREATYWNOŚĆ,KONCENTRACJA,KSIĄŻKA,KULTURAKONCENTRACJA,KSIĄŻKA,KULTURA,KREATYWNOŚĆ
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Muzeum Paleontologiczne w Lisowicach
Biblioteka Narodowa
Gmina Pawonków
Gminna Biblioteka Publiczna w Pawonkowie

ZAPRASZAMY DO NASZYCH BIBLIOTEK

Niech Cię pochłonie dobra książka

Gminna Biblioteka Publiczna w Pawonkowie
ul. Zawadzkiego 7

Telefon: 34 353 40 85

Poniedziałek-Piątek
10:00-17:00
Filia w Gwoździanach
ul. Topolowa 2

Telefon: 34 373 61 07

Poniedziałek 11:00-16:00
Wtorek 14:00-19:30
Czwartek 15:30-19:00
Piątek 15:30-19:30
Filia w Kośmidrach
ul. Lubliniecka 50

Telefon: 34 373 61 01

Poniedziałek 12:00-18:00
Środa 10:00-16:00
Piątek 12:00-18:00
Filia w Lisowicach
ul. Mickiewicza 20

Telefon: 34 373 61 06

Poniedziałek 10:00-15:00
Środa 15:00-19:00
Czwartek 15:00-19:00
Piątek 10:00-15:00
Filia w Łagiewnikach Małych

UWAGA: działalność wstrzymana
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich

 

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:

Europa inwestująca w obszary wiejskie”. 

 
Operacja pn. „Utworzenie Biblioteki 4K: książka, kultura, kreatywność, koncentracja”  mająca na celu „wzmocnienie kapitału społecznego i stworzenie miejsca integracji społecznej poprzez utworzenie Biblioteki 4K w Pawonkowie” współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.