Facebook Gminna Biblioteka Publiczna w Pawonkowie
BIP Gminna Biblioteka Publiczna w Pawonkowie

Wyszukiwarka:

Kontrast: Wyświetl wersję podstawową stronyWyświetl wersję kontrastową strony
Czcionka: Ustaw normalny rozmiar czcionkiUstaw średni rozmiar czcionkiUstaw duży rozmiar czcionki
Odstępy: odstepy-literyodstepy-wiersze
Wyszukaj książkę w naszym księgozbiorze

Odkrywaj nowe światy poprzez książki

Muzeum Paleontologiczne w Lisowicach w 2021 roku

Czwartek 30 grudnia 2021 17:11Czas czytania: 4 min.

Kończy się już rok 2021! Czas na podsumowanie naszych działań! Nie sposób wszystkiego opisać i pokazać na zdjęciach... Poniższa relacja to zaledwie ułamek z tego, co się wydarzyło!

MUZEUM PALEONTOLOGICZNE W LISOWICACH W 2021 ROKU

Od roku 2021 Muzeum Paleontologiczne w Lisowicach stało się szóstą placówką wchodzącą w skład Gminnej Biblioteki Publicznej w Pawonkowie. Z tego też względu początkowe działania były skupione na przekazaniu placówki i ekspozycji, inwentaryzacji, rewitalizacji pomieszczeń, wyposażenia i sprzętu. Dokonano drobnych napraw, a następnie przygotowano usługę sprzedażową odpowiadającą współczesnym wymogom prawnym. Ponadto wyposażono sklepik w szeroki i atrakcyjny asortyment, gdzie obok standardowych pamiątek pojawiły się, specjalnie zaprojektowane: trzy rodzaje kubków związanych z tematyką wystawy, autorskie długopisy w sześciu kolorach oraz magnesy z wizerunkiem "Smoka wawelskiego" z Lisowic i "Lisowici bojani". W sprzedaży pojawiła się także książka dr hab. Tomasza Suleja.

Równocześnie zostali przeszkoleni nowi pracownicy w zakresie organizacji ruchu turystycznego: oprowadzanie po wystawie paleontologicznej i obsługi sprzętu kasowego. Wiele cennych wskazówek i informacji pracownicy zdobyli na spotkaniach z Panem dr hab. Tomaszem Sulejem – paleontologiem i odkrywcą lokalnych, skamieniałych skarbów, a także z Panem Markiem Błyszczem – dotychczasowym opiekunem ekspozycji.

Już wiosną tegoż roku cały zespół biblioteczny zaangażował się w pomoc przy organizacji festynu towarzyszącego corocznej imprezie ogólnokrajowej - Bieg Tropami Dinozaurów (głównymi organizatorami była Gmina Pawonków, SRSL, OSP Lisowice, GBP w Pawonkowie oraz niezawodni mieszkańcy Lisowic i okolic), który tym razem został podzielony na dwa odrębne wydarzenia. W samym biegu wzięło udział łącznie ok. 140 osób. Podczas festynu można było bezpłatnie zwiedzić muzeum, dla chętnych również z przewodnikiem. Oprócz tego zespół biblioteczny przygotował warsztaty bębniarskie, cały szereg zajęć plastycznych dla młodszego pokolenia oraz stoisko z darmową watą cukrową.

21 maja na terenie cegielni Lipie Śląskie oraz we wnętrzach muzeum był nagrywany film dokumentalny, podczas którego przeprowadzono wywiad z dr hab. Tomaszem Sulejem. Autorem przedsięwzięcia byli dr Dawid Myśliwiec i Adam Myśliwiec, którzy promują naukę na swoim kanale na You Tube, znanym pod nazwą Naukowy Bełkot. Film ukazał się jesienią bieżącego roku. Oczywiście został udostępniony, jak wiele innych materiałów i informacji, na nowopowstałym, muzealnym profilu facebook: https://www.facebook.com/Muzeum-Paleontologiczne-w-Lisowicach-108462648187920/?ref=pages_you_manage 

Pod koniec czerwca oficjalnie rozpoczęto sezon turystyczny w Muzeum Paleontologicznym w Lisowicach. W sezonie letnim wystawę można było zwiedzać pięć dni w tygodniu, w tym w każdą niedzielę, co spotkało się z dużym zainteresowaniem. Przez całe WAKACJE muzeum odwiedziło 507 osób, z czego część stanowiły grupy zorganizowane, w szczególności odwiedzili nas m.in.:

  • naukowcy z Uniwersytetu Opolskiego (dr hab., prof. UO Adam Bodzioch, dr Mateusz Antczak) wraz z grupą profesorów i studentów z BVP Field School z Belgii; przy tej samej okazji odwiedził nas paleontolog - dr Kamil Gruntmejer (UAM i UO),
  • Szkolny Klub Rowerowo - Historyczny przy ZS w Kochanowicach,
  • grupa rowerowa z Katowic,
  • uczestnicy rajdu rowerowego Odjazdowy bibliotekarz z Pawonkowa,
  • półkolonia z Łagiewnik Wielkich,
  • studenci biorący udział w wykopaliskach paleontologicznych w Miedarach (dr Mateusz Tałada, Instytut Biologii Ewolucyjnej UW) oraz w Krasiejowie (doktorant Wojciech Pawlak, Instytut Biologii Ewolucyjnej UW),
  • ekipa filmowa pod przewodnictwem Szymona Górnickiego – paleontologa i paleoartysty. Wakacyjną atrakcją były dwie wyprawy paleontologiczne do Miedar i Krasiejowa, podczas których grupa dzieci i młodzież zapoznała się z pracą paleontologa oraz miała wyjątkową okazję samodzielnie szukać skamieniałych skarbów pod czujnym okiem studentów.


Na początku września (05.09) zespół muzealny wziął udział w Jarmarku Rękodzieła przy lublinieckim MDK-u, podczas którego zaprezentowano bogatą ofertę warsztatową nie tylko dla najmłodszych, promując tym samym lisowicką placówkę. Szczególnie w tym przedsięwzięciu pomogli strażacy z OSP w Pawonkowie.

Wrzesień niewątpliwie był pod znakiem działań na rzecz rozpoczęcia projektu "Tropami dinozaurów" w ramach #ProgramuRównaćSzanse , przedsięwzięcia skierowanego do młodzieży. Działania są nadal w toku. Celem naszego projektu jest lepsze poznanie tożsamości lokalnej wynikającej z wartości odkryć paleontologicznych w naszej gminie. Równocześnie uczestnicy mają możliwość głębszego poznania siebie, swoich zalet i talentów. Ponadto działania w grupie rówieśników wzmacniają więzi i uczą umiejętności radzenia sobie z wyznaczonymi sobie celami. Jesteśmy BARDZO DUMNI z naszej młodzieży!

Jesienią odwiedziła muzeum grupa studentów geologii z Uniwersytetu Wrocławskiego pod przewodnictwem swoich wykładowców.
Wśród muzealnych gości pojawiła się również pisarka, Gabriela Anna Kańtor, autorka książek przedstawiających prawdziwe historie mające miejsce na terenach Śląska.

Muzeum Paleontologiczne w Lisowicach zostało dostrzeżone przez Organizację Turystyczną w Katowicach, dzięki czemu wzmianka o wystawie ukazała się na stronie tejże instytucji: https://slaskie.travel/.../muzea-tego-i-owego-czesc-druga
Niewątpliwie w okresie jesiennym wśród odwiedzających muzeum przeważały grupy zorganizowane. Od września do końca listopada oprowadziliśmy 263 osoby, co łącznie z wakacyjnymi turystami daje liczbę 770 zwiedzających. Ponadto grupy szkolne i przedszkolne po niezwykle absorbującym zwiedzaniu brały udział w godzinnych warsztatach dostosowanych do wieku uczestników.

Każdy kto odwiedził Muzeum Paleontologiczne w Lisowicach wracał zadowolony, a co poniektórzy nawet z entuzjastycznym zapałem, bo nie przypuszczali, że ten temat tak ich zainteresuje.

SERDECZNIE DZIĘKUJEMY za wszelką pomoc i wsparcie przy tworzeniu naszych działań!
Nie sposób wszystkich wymienić...

DZIĘKUJEMY wszystkim, którzy odwiedzili nasze muzeum!
Motywujecie nas swoją obecnością i wspaniałymi spotkaniami!

Utworzony: Piątek 21 stycznia 2022 17:26:56 przez: Mirosław Włodarczyk

Ilość wyświetleń: 456

NASZE POLECAJKI

Nie wiesz co przeczytać? 
Zdaj się na nas my się na tym znamy!
Katalog ON-LINE
Rymowanki logopedyczne

Rymowanki logopedyczne

Agnieszka Wiatrowska

Wypożycz

Kto mieszka w lesie
gwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdka

Kto mieszka w lesie

Anita Głowińska

Wypożycz

Królik i Misia
gwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdka

Królik i Misia

Julian Gough

Wypożycz

Królestwo Kanciarzy
gwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdka

Królestwo Kanciarzy

Leigh Bardugo

Wypożycz

Słodko - gorzkie lato
gwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdka

Słodko - gorzkie lato

Vivian Siobhan

Wypożycz

Vicious Nikczemni

Vicious Nikczemni

Schwab V.E.

Wypożycz

Wyspa Alice
gwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdka

Wyspa Alice

Daniel Sánchez-Arévalo

Wypożycz

Położna z Auschwitz
gwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdka

Położna z Auschwitz

Magda Knedler

Wypożycz

Tajemnica broszki z opalu
gwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdka

Tajemnica broszki z opalu

Fergus Hume

Wypożycz

KSIĄŻKA,KULTURA,KREATYWNOŚĆ,KONCENTRACJAKULTURA,KREATYWNOŚĆ,KONCENTRACJA,KSIĄŻKAKREATYWNOŚĆ,KONCENTRACJA,KSIĄŻKA,KULTURAKONCENTRACJA,KSIĄŻKA,KULTURA,KREATYWNOŚĆ
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Instytut Książki
Muzeum Paleontologiczne w Lisowicach
Biblioteka Narodowa
Gmina Pawonków
Gminna Biblioteka Publiczna w Pawonkowie

ZAPRASZAMY DO NASZYCH BIBLIOTEK

Niech Cię pochłonie dobra książka

Gminna Biblioteka Publiczna w Pawonkowie
ul. Zawadzkiego 7

Telefon: 34 353 40 85

Poniedziałek-Piątek
10:00-17:00
Sobota 10:00-14:00
Filia w Gwoździanach
ul. Lubliniecka 5

Telefon: 34 373 61 07

Poniedziałek 11:00-15:00
Środa 11:00-15:00
Czwartek 12:00-17:00
Piątek 12:00-17:00
Filia w Kośmidrach
ul. Lubliniecka 50

Telefon: 34 373 61 01

Poniedziałek 12:00-18:00
Środa 10:00-16:00
Piątek 12:00-18:00
Filia w Lisowicach
ul. Mickiewicza 20

Telefon: 34 373 61 06

UWAGA: filia nieczynna z powodu remontu
Filia w Łagiewnikach Małych

UWAGA: działalność wstrzymana
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich

 

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:

Europa inwestująca w obszary wiejskie”. 

 
Operacja pn. „Utworzenie Biblioteki 4K: książka, kultura, kreatywność, koncentracja”  mająca na celu „wzmocnienie kapitału społecznego i stworzenie miejsca integracji społecznej poprzez utworzenie Biblioteki 4K w Pawonkowie” współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.