Uprzejmie informujemy, że w związku z wymianą sieci telefonicznej zmieniły się numery telefonów do urzędu. Aktualne numery znajdują się w zakładce kontakt.
Wyświetl kontaktyOdkrywaj nowe światy poprzez książki
Z początkiem października ruszył projekt młodzieżowy pt. „Tak nam w duszy gra” w ramach Programu Równać Szanse Małe Granty.
W ramach działalności naszej biblioteki młodzież ma możliwość projektować i realizować swoje marzenia.
Jednym z elementów planu była wycieczka integracyjna. Młodzież przygotowała jej plan, samodzielnie obliczyła wydatki oraz dokonała telefonicznych rezerwacji. Warunek był tylko jeden, aby wycieczka była przygodą odkrywania lokalnej tożsamości, w duchu powiedzenia: „Cudze chwalicie, swego nie znacie”.
Młodzież wybrała kierunek Ustroń, gdzie mieliśmy zdobyć słynny szczyt Czantorię. Pogoda sprzyjała nam, bowiem wyruszyliśmy wcześnie rano. Po drodze zachwycały nas piękne widoki przybrane jesiennymi barwami. Po wjeździe kolejką czekało nas jeszcze kamieniste podejście. Wysiłek się opłacił, bowiem widoki z wieży były wyśmienite. U stóp rozciągała się panorama Ustronia, a wśród szczytów były widoczne nawet Tatry!
Po zejściu plany pokrzyżowała nam mżawka, przez którą zamknięto tor saneczkowy. Jednak młodzież wpadła na pomysł, aby wykorzystać ten czas i zaraz po obiedzie, pojechać do Wisły. Tak też się stało. Jednak zanim do tego doszło musieli ponownie wykonać kilka telefonów, aby sprawdzić, czy jest to możliwe. Nasza dzielna młodzież stanęła na wysokości zadania i już wkrótce byliśmy u stóp skoczni, z której niejednokrotnie skakał nasz słynny skoczek narciarski Adam Małysz. Oczywiście nie mógł nas ominąć widok z tej wieży, a więc ruszyliśmy na samą górę. Niezapomniane wrażenia! Tym bardziej, że nie było to planowane, a to dzięki naszej pomysłowej i zaradnej młodzieży.
Kolejnym etapem wycieczki była wizyta w Chlebowej Chacie w Górkach Małych, w której spędziliśmy resztę dnia. Na sam początek zostaliśmy zaproszeni do poznania, jakże jeszcze niedawno stosowanych technik produkcji mąki, których używali nasi dziadkowie i pradziadkowie. Wśród cennej wiedzy poznaliśmy ciekawostki takie jak np. jakie zboże nadaje się do wysiewu, a jakie mniej, lub do czego służyła wiatrownica. Ponadto można było spróbować sił przy żarnach oraz przy młóceniu. Po zabawnym robieniu zdjęć na maszynach rolniczych, udaliśmy się do chaty. Tamże, we wnętrzu dwuizbowej chaty, poznaliśmy sprzęty domowego użytku oraz ich zastosowanie, które dzisiaj już nie jest tak oczywiste dla młodego pokolenia. Wraz z młodszą grupą dowiedzieliśmy się co trzeba było zrobić, aby było ciepło i jasno; jak się umyć w ciepłej wodzie; jak otrzymać masło, twarożek i serwatkę z mleka oraz inne ciekawostki związane z konkretnymi urządzeniami kuchennymi.
Atrakcji nie było końca. Udaliśmy się do właściciela Chlebowej Chaty, który bardzo ciekawie opowiedział nam o świecie pszczół, roli pszczelarza oraz tajnikach uzyskania cennego miodu i wosku. Nawet znawcy tematu dowiedzieli się o nowych rzeczach.
Zanim udaliśmy się do sklepiku po ręcznie robione pamiątki, zeszliśmy do podpiwniczonej piekarni, gdzie znajdował się piec chlebowy. Naszym zadaniem było samodzielnie zrobić podpłomyki, które następnie zjedliśmy ze smakiem. Oprócz tego poczęstowano nas swojskim chlebem, masłem i miodem. Ucztę dopełniła własnoręcznie robiona kawa zbożowa. Po takiej uczcie nikt już nie miał ochoty na żadne fast foody, mimo że też były w planach na koniec wycieczki.
W drodze do autokaru zwiedziliśmy jeszcze powozownię oraz stary młyn z ciekawym wyposażeniem.
Taką moc wrażeń, wiedzy i wspólnych radości w jeden dzień nikt się nie spodziewał. Pomysłodawcą i realizatorem była nasza młodzież! BRAWO!
Program Równać Szanse jest programem Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanym przez Fundację Civis Polonus.
Niech Cię pochłonie dobra książka
Telefon: 34 353 40 85
Poniedziałek-PiątekTelefon: 34 373 61 07
Poniedziałek 11:00-15:00Telefon: 34 373 61 01
Poniedziałek 12:00-18:00Telefon: 34 373 61 06
UWAGA: filia nieczynna z powodu remontu