Facebook Gminna Biblioteka Publiczna w Pawonkowie
BIP Gminna Biblioteka Publiczna w Pawonkowie

Wyszukiwarka:

Kontrast: Wyświetl wersję podstawową stronyWyświetl wersję kontrastową strony
Czcionka: Ustaw normalny rozmiar czcionkiUstaw średni rozmiar czcionkiUstaw duży rozmiar czcionki
Odstępy: odstepy-literyodstepy-wiersze
Wyszukaj książkę w naszym księgozbiorze

Odkrywaj nowe światy poprzez książki

Program Równać Szanse

Poniedziałek 7 listopada 2022 16:05Czas czytania: 3 min.

Z początkiem października ruszył projekt młodzieżowy pt. „Tak nam w duszy gra” w ramach Programu Równać Szanse Małe Granty.

W ramach działalności naszej biblioteki młodzież ma możliwość projektować i realizować swoje marzenia.

Jednym z elementów planu była wycieczka integracyjna. Młodzież przygotowała jej plan, samodzielnie obliczyła wydatki oraz dokonała telefonicznych rezerwacji. Warunek był tylko jeden, aby wycieczka była przygodą odkrywania lokalnej tożsamości, w duchu powiedzenia: „Cudze chwalicie, swego nie znacie”.

Młodzież wybrała kierunek Ustroń, gdzie mieliśmy zdobyć słynny szczyt Czantorię. Pogoda sprzyjała nam, bowiem wyruszyliśmy wcześnie rano. Po drodze zachwycały nas piękne widoki przybrane jesiennymi barwami. Po wjeździe kolejką czekało nas jeszcze kamieniste podejście. Wysiłek się opłacił, bowiem widoki z wieży były wyśmienite. U stóp rozciągała się panorama Ustronia, a wśród szczytów były widoczne nawet Tatry!

Po zejściu plany pokrzyżowała nam mżawka, przez którą zamknięto tor saneczkowy. Jednak młodzież wpadła na pomysł, aby wykorzystać ten czas i zaraz po obiedzie, pojechać do Wisły. Tak też się stało. Jednak zanim do tego doszło musieli ponownie wykonać kilka telefonów, aby sprawdzić, czy jest to możliwe. Nasza dzielna młodzież stanęła na wysokości zadania i już wkrótce byliśmy u stóp skoczni, z której niejednokrotnie skakał nasz słynny skoczek narciarski Adam Małysz. Oczywiście nie mógł nas ominąć widok z tej wieży, a więc ruszyliśmy na samą górę. Niezapomniane wrażenia! Tym bardziej, że nie było to planowane, a to dzięki naszej pomysłowej i zaradnej młodzieży.

Kolejnym etapem wycieczki była wizyta w Chlebowej Chacie w Górkach Małych, w której spędziliśmy resztę dnia. Na sam początek zostaliśmy zaproszeni do poznania, jakże jeszcze niedawno stosowanych technik produkcji mąki, których używali nasi dziadkowie i pradziadkowie. Wśród cennej wiedzy poznaliśmy ciekawostki takie jak np. jakie zboże nadaje się do wysiewu, a jakie mniej, lub do czego służyła wiatrownica. Ponadto można było spróbować sił przy żarnach oraz przy młóceniu. Po zabawnym robieniu zdjęć na maszynach rolniczych, udaliśmy się do chaty. Tamże, we wnętrzu dwuizbowej chaty, poznaliśmy sprzęty domowego użytku oraz ich zastosowanie, które dzisiaj już nie jest tak oczywiste dla młodego pokolenia. Wraz z młodszą grupą dowiedzieliśmy się co trzeba było zrobić, aby było ciepło i jasno; jak się umyć w ciepłej wodzie; jak otrzymać masło, twarożek i serwatkę z mleka oraz inne ciekawostki związane z konkretnymi urządzeniami kuchennymi.

Atrakcji nie było końca. Udaliśmy się do właściciela Chlebowej Chaty, który bardzo ciekawie opowiedział nam o świecie pszczół, roli pszczelarza oraz tajnikach uzyskania cennego miodu i wosku. Nawet znawcy tematu dowiedzieli się o nowych rzeczach.

Zanim udaliśmy się do sklepiku po ręcznie robione pamiątki, zeszliśmy do podpiwniczonej piekarni, gdzie znajdował się piec chlebowy. Naszym zadaniem było samodzielnie zrobić podpłomyki, które następnie zjedliśmy ze smakiem. Oprócz tego poczęstowano nas swojskim chlebem, masłem i miodem. Ucztę dopełniła własnoręcznie robiona kawa zbożowa. Po takiej uczcie nikt już nie miał ochoty na żadne fast foody, mimo że też były w planach na koniec wycieczki.

W drodze do autokaru zwiedziliśmy jeszcze powozownię oraz stary młyn z ciekawym wyposażeniem.

Taką moc wrażeń, wiedzy i wspólnych radości w jeden dzień nikt się nie spodziewał. Pomysłodawcą i realizatorem była nasza młodzież! BRAWO!

Program Równać Szanse jest programem Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanym przez Fundację Civis Polonus. 

 

 

Cztery osoby przy wyciągu krzesełkowym.Młodzież na wycieczce w Ustroniu. Wzgórze.Tabliczka Rezerwat Przyrody Czantoria. Drzewa na wzgórzu.Metalowa wieża widokowa. Grupa młodzieży pozuje do zdjęcia.Panorama Ustronia.Dwie dziewczyny uśmiechają się, patrzą w obiektyw.Panorama Ustroń. Widok na góry.Nastolatka przytula białego kota.Dwóch nastolatków na wyciągu na Czantorii w Ustroniu. Panorama Ustronia widok na góry.Skocznia i wyciąg krzesełkowy.Widok z góry na skoczni w Wiśle.Grupa młodzieży na wycieczce w górach.Młodzież na wycieczce w chlebowej chacie. Młodzież w środku chlebowej chaty. Maszyny do produkcji mąki.Trzy dziewczyny siedzą w starym powozie.Młodzież w starym młynie.Dziewczyna w starodawnym zielonym traktorze.Młody chłopak na starodawnym czarnym motocyklu.Stary piec do wypiekania chleba.Wizyta w starodawnej kuchni. Chłopak trzyma w ręku konewkę na wodę. Dziewczynka siedzi w prymitywnej metalowej wannie.Grupa młodzieży stoi przy stole i wyrabia chleb.Wnętrze pieca do wypiekania chlebaCzerwony samochód straży pożarnej. Dziewczyna opiera jedną nogę na progu auta.Młody chłopak siedzi przy starodawnym fortepianie.Starodawny drewniany młyn.

Utworzony: Poniedziałek 7 listopada 2022 16:08:46 przez: Beata Prysok

Ilość wyświetleń: 215

NASZE POLECAJKI

Nie wiesz co przeczytać? 
Zdaj się na nas my się na tym znamy!
Katalog ON-LINE
Rymowanki logopedyczne

Rymowanki logopedyczne

Agnieszka Wiatrowska

Wypożycz

Królik i Misia
gwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdka

Królik i Misia

Julian Gough

Wypożycz

Kto mieszka w lesie
gwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdka

Kto mieszka w lesie

Anita Głowińska

Wypożycz

Słodko - gorzkie lato
gwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdka

Słodko - gorzkie lato

Vivian Siobhan

Wypożycz

Królestwo Kanciarzy
gwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdka

Królestwo Kanciarzy

Leigh Bardugo

Wypożycz

Vicious Nikczemni

Vicious Nikczemni

Schwab V.E.

Wypożycz

Wyspa Alice
gwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdka

Wyspa Alice

Daniel Sánchez-Arévalo

Wypożycz

Położna z Auschwitz
gwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdka

Położna z Auschwitz

Magda Knedler

Wypożycz

Tajemnica broszki z opalu
gwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdka

Tajemnica broszki z opalu

Fergus Hume

Wypożycz

KSIĄŻKA,KULTURA,KREATYWNOŚĆ,KONCENTRACJAKULTURA,KREATYWNOŚĆ,KONCENTRACJA,KSIĄŻKAKREATYWNOŚĆ,KONCENTRACJA,KSIĄŻKA,KULTURAKONCENTRACJA,KSIĄŻKA,KULTURA,KREATYWNOŚĆ
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Instytut Książki
Muzeum Paleontologiczne w Lisowicach
Biblioteka Narodowa
Gmina Pawonków
Gminna Biblioteka Publiczna w Pawonkowie

ZAPRASZAMY DO NASZYCH BIBLIOTEK

Niech Cię pochłonie dobra książka

Gminna Biblioteka Publiczna w Pawonkowie
ul. Zawadzkiego 7

Telefon: 34 353 40 85

Poniedziałek-Piątek
10:00-17:00
Filia w Gwoździanach
ul. Lubliniecka 5

Telefon: 34 373 61 07

Poniedziałek 11:00-15:00
Środa 11:00-15:00
Czwartek 12:00-17:00
Piątek 12:00-17:00
Filia w Kośmidrach
ul. Lubliniecka 50

Telefon: 34 373 61 01

Poniedziałek 12:00-18:00
Środa 12:00-18:00
Piątek 12:00-18:00
Filia w Lisowicach
ul. Mickiewicza 20

Telefon: 34 387 69 68

Poniedziałek 11:00-16:00
Środa 15:00-20:00
Czwartek 12:00-16:00
Piątek 13:00-19:00
Sobota 9:00-13:00
Filia w Łagiewnikach Małych

Telefon: 34 373 61 02

Wtorek 11:00-16:00
Środa 12:00-17:00
Czwartek 11:00-16:00
Piątek 15:00-19:00
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich

 

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:

Europa inwestująca w obszary wiejskie”. 

 
Operacja pn. „Utworzenie Biblioteki 4K: książka, kultura, kreatywność, koncentracja”  mająca na celu „wzmocnienie kapitału społecznego i stworzenie miejsca integracji społecznej poprzez utworzenie Biblioteki 4K w Pawonkowie” współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.